Beta Sürüm Ne Demek?

Beta sürümü birçok kez görmekteyiz. Peki beta sürüm nedir ne işe yarar? Bunu öğrenmek isterseniz yazıyı sonuna kadar okuyarak beta sürümü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Beta geliştirilmekte olan anlamında kullanılmaktadır. Programcılar genellikle elinde geliştirmiş oldukları sürümün (bu sürüm herhangi bir sürüm olabilir) beta sürümünü kullanıcıların kullanıma sunarlar.

Bunun sebebi ise kullanıcıların programın nasıl kullandıklarını görme ve içerisinde oluşabilecek hatalara karşı kumlacıların tarafından bildirimlere göre geliştirme yapma diyebiliriz.

Beta Sürüm Ne Demek?

Beta sürümler genelde her güncelleme sonrasında sıklıkla değiştirilir. Bu güncelleme bazen gün içerisinde 3 veya 4 defa, bazen de haftada bir yapılabilmektedir. Beta sürümün bu şekilde ne olduğunu anlamış olduk. Bir program beta sürümünde ise o programın üzerinden geliştirilme yapıldığını anlamamız içindir.

Beta sürümler ise genelde bir ay içerisinde kullanıcılara tam olarak hazırlanır ve o an hangi sürüm üzerinde çalışma yapılıyorsa beta ifadesi kalkarak sürüm numarası ile direk olarak yayınlanır.

Her sürüm için beta sürüm olmayabilir, beta sürümü ise yayınlanmaya bilir. İsterse programcı 1.0 sürümü yapılandıktan sonra arkasından 2.0 sürümünü yayınlayabilir. Beta sürümü kullananları karşılaştıkları duruma gelince program deneme, geliştirilme aşamasında olduğundan uyarı alma, programın çalışmaması, ayar kayıt edememe gibi durumlar ile karşılaşması olağandır.

Bu durumda yapılacak ise Beta sürümü kullanmak yerine programın o anki sürümünün eski sürümü kullanmak doğru bir yol olacaktır. Eski olan sürüm programcı tarafından daha önceden kontrol edilerek yayınlanmış olan sürümleridir.

Kategori: Blog Etiket:

Yorum Yazın

Yazılımın eski sürümü hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yazabilir veya soru sorabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Bünyamin Öztürk 19 Ocak 2022

    Beta sürümü nedir? Merakta olanlar için kısaca Beta sürümü tam bitmemiş test aşamasında anlamına gelmektedir.

    1. Moderatör 19 Ocak 2022

      Selam Bünyamin Bey kısa ve öz olan bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz.