Full Eski Sürüm İle Ücretsiz Eski Sürüm Farkı Nedir?

Site içerisinde birçok eski sürüm indirmesi sizlere vermekteyiz. Bunların bazıları ücretsiz, bazıları ise full özellikli eski sürümlerdir. Bir programın yeni sürümünden önceki sürümlerin eski sürüm olduğunu biliyorsunuz. Şimdi bu farkı anlatırken Full ve Ücretsiz olarak arasında ki fark nedir olarak direk anlatacağız.

Ücretsiz aynı zamanda full demek değil midir? Sorusunun cevabını buradan sizlere vereceğiz. Bir programın ücretsiz olması onun kısıtlama olmayacağı anlamına gelmez. Birkaç özelliği program ücretsiz olmasına rağmen o özellikleri kullanmak için yapımcı sizden ücret talep edebilmektedir. Her ücretsiz program bu sebeple Full olacak anlamına gelmez.

Full Eski Sürüm İle Ücretsiz Eski Sürüm Farkı Nedir?

Full ne demek? Full yapımcı tarafından hiçbir kısıtlama olmadan kullanıcıya tüm detayları ile bilgisayarında kullanması izin veren programlardır. Açık kaynak kodlu programlar aynı zaman full içerikli programlardır. Açık kaynak kodlu programların hiçbir kısıtlaması olmaz ve birçok kişi tarafından güncellenir.

Ücretsiz programlar ile Full programlar nereden kazanır. Kazanmazlar ise bu işle neden uğraşırlar. İşte bu sorunun cevabını verdiğimizde arada ki farkı daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz.

Full programlar yazı da bahsettiğimiz gibi genelde açık kaynak kodlu programlardır, bunlar kar amacı gütmeyen halkın hizmeti için çalışan kişiler veya topluluklardır. Geliştirilmeye herkes tarafından açıktır. Ücretsiz programlarda ise reklam geliri elde edilebilmekte ya da programın kurulumu sırasına ek programlar kurdurarak bundan gelir elde edebilmektedirler.

Ücretsiz programda web sitesi veya program içerisinde reklâm görebilme ihtimaliz varken Full programlarda kar amacı güdülmediğinden reklam olmayacaktır.

Bu yazıdan ücretsiz ile full arasında ki farkı anladığınızı düşünüyoruz. Bazı full içerikli programlar ise şunlar; Chromium (İnternet Tarayıcısı), WordPress, Firefox, Mozilla Thunderbird (Mail yönetim programı) gibi.

Kategori: Blog Etiket:

Yorum Yazın

Yazılımın eski sürümü hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yazabilir veya soru sorabilirsiniz.