Kararlı Sürüm Ne Demek?

Kararlı sürüm ne demek ne anlama geliyor bunun hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Bir önceki yazımızda size Beta sürümünün ne olduğunun detaylarını vermiştir. Bu yazımızda Beta sürümle alakalı olan diğer sürüm kararlı sürüm nedir buna değineceğiz.

Beta sürümünü site içerisinde okumayanlar için kısaca beta sürümü geliştirilmekte olan, güncellemekte olan ve geliştirilmeye müsait olan sürümlerdir.

Kararlı Sürüm Ne Demek?

Beta sürümünden sonra ki aşama ise Kararlı sürümdür. Kararlı sürüm anlamı tam olarak bitmiş sürümlerdir diyebiliriz. İsminden de anlaşılacağı üzere kararlı bir şekilde yayınlanmış olan sürümlere kararlı sürüm denmektedir.

Kararlı sürümler tüm sürümler için geçerlidir. Kararlı sürümleri yayınlandıktan sonra daha beta yani geliştirilme aşamasına girmezler. Kararlı sürümü indirmeye sunan yayıncılar ise bir sonra ki sürümün ya beta sürümünü indirmeye sunar ya da direk bir üst sürümü kararlı sürüm olarak yayınlanmaya sunar.

Kararlı sürümler beta sürüme göre daha hızlı çalışan ve sorun çıkarmayan sürümleridir. Beta sürümü yayınlanırken eğer kararlı sürüm yayınlanmadı ise beta sürümünü yayınlandığı sürümün bir alt sürümü program, uygulama veya yazılımın kararlı sürümdür.,

Beta sürümde beta kelimesi vurgulanmaktadır. Kararlı sürümlerde kararlı sürüm vurgulanmaya bilir. Bir sürüm için beta kelimesi içermiyorsa bu sürümüm yayıncı tarafından kararlı sürüm olarak yayınlanmış demektedir.

Beta sürüm geliştirmeye açık her an yeni bir güncelleme gelebileceğini, kararlı sürümüm ise beta sürümden çıkarak yayınlanmaya hazır sürüm olduğunu bu şekilde anlamış olduk.

Kategori: Blog Etiket:

Yorum Yazın

Yazılımın eski sürümü hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yazabilir veya soru sorabilirsiniz.