Programların Eski Sürümleri Ücretsiz midir?

Genellikle her programın bir sonraki sürümü geliştirilerek bir sonraki sürüm olarak yayınlanır. Bu sürümler 0 rakama ile başlayarak bir üst rakamla devam eder. 1.0.0.0, 1.0.0.1 ve bunun gibi bazen sürümde yıl olarak içerisindeyer alabilir 2018.0.0127 gibi.

Birçok kullanıcının merak ettiği deneme sürüm olan bir programın eski sürümü ücretsiz midir? Sürümler başta da söylediğimiz üzere geliştirilerek bir üst sürümde yayınlanır.

Reklam Alanı
Programların Eski Sürümleri Ücretsiz midir?

Yayıncı bir sonra ki sürüme yeni çıkan işletim sistemine göre geliştirme, arayüz, iskelet sistemi gibi görsel olarak geliştirme, kullanıcıların istekleri doğrusunda geliştirme, bir önceki sürümde bulunan açıkları kapatmak için geliştirme. Önceki sürümde sıklıkla karşılaşılan hataları düzeltme amacı ile geliştirme, yeni çıkan yazılımlar ile uyumlu hale getirmek için geliştirme gibi birçok sebepten dolayı yayıncı tarafında geliştirme ihtiyacı duyabilir.

Yayımlanan programın sürümü eğer deneme sürüm olarak verilmişse bundan önceki verilen sürümlerde deneme sürüm olarak verilmiştir. Yeni çıkan bir sürüm için eski sürümleri ücretsiz anlamına gelmez.

Fakat bazı istisnalarda nadiren olsa vardır. Yapımcı geliştirdiği sürümü yayınlandıktan sonra önceki sürümü ücretsiz olarak yayınlayabilir ya da geliştirmeyi bırakan bir yayıncı artık programı ücretsiz olarak yayınlayabilir. Eski sürüm ücretsiz değildir, yayıncı izin verirse ücretsiz olarak kullanılabilir.

Bazı durumlarda yayıncılar deneme sürüm olarak indirmeye sundukları programlarını, beta sürümlerini ücretsiz olarak sunabilmektedir. Programın ücretsiz olması yapımcı tarafından sunulmadıkça eski sürümde olsa ücretsiz olmaz!

Kategori: Blog Etiket:
Reklam Alanı

Yorum Yazın

Yazılımın eski sürümü hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yazabilir veya soru sorabilirsiniz.