Tahmini Okuma Süresi: 3 dakika, 8 saniye

Yorum Yazın.

Winamp bilinen en eski medya oynatma araçlarından birisidir. Sene 2005 – 2006 ve 2007 yıllarından ülkemizde hızla bilgisayar kullanımı artmaya başlamış ve internetle tanışma oranı gittikçe yükselmektedir.

Bu yıllarda sadece Windows Media Player ve Winamp ses oynatma programları arasındaydı. Windows Media Player sadece olması ve özelliklerinin eski kalmış olması yeni çıkan Winamp ses yazılımı görüntüsünün rengârenk olması, stereo ses kalitesi ve ekolayzır sisteminin olması büyük bir ilgi görmeye başlamıştı bu yıllarda.

Özellikle eski bilgisayar kullanıcılarına Winamp destek emin olun nerde o eski günler ne güzel gözükürdü, ne kaliteli çalardır diyeceklerini sanıyoruz. O zaman tabi bu kadar gelişmiş teknoloji olmaması Winamp’ın da gelişmiş özellik sunması onu hep popüler hem de unutulmaz yaptı. Ses çalma özelliği ile başlayan video oynatma ile devam etti.

Şimdilerde Winamp için güncellemeler bitti, yerini diğer programlar aldı. Bu sebeple birçok kullanıcı daha farklı veya yeni kullanıcılar Winamp alternatifi aramaya başladılar çeşitli sebeplerden dolayı işte Winamp için size alternatif programlar. Sıralama en yakın olana göre yapılmıştır.

Qmmp

Qmmp 1.2.3 Eski Sürüm Görünümü

Qmmp, Winamp en yakın görsel ve özellik olarak benzeyen programdır. Winamp skin desteğide bulunan Qmmp şu an için Winamp’da bulunan tüm özelliklerin yanı sıra birçok yeni özelliklere sahip olan programdır.

jetAudio

jetAudio 6.2.8.9938 Basic Eski Sürüm Görünümü

jetAudio, Winamp alternafi için ikinci önerimizdir. Görünümüz ve ekolayzır özellikleri çok benzer olan jetAudio ülkemizde bilinmemesi rağmen Dünya’da kullanılan ses ve media oynatıcısıdır.

Media Player Classic Home Cinema

Media Player Classic Home Cinema 1.7.13 Eski Sürümü Görünümü

Media Player Classic Home Cinema görünüm olarak benzemez fakat ses çalma özelliği ve ses uzantılarını destekleme özelliği ile Winamp alternatifi programdır.

RealTimes (RealPlayer)

RealTimes (RealPlayer) 4 Eski Sürüm Görünümü

RealPlayer eskiler birisidir. Yeni adı RealTimes oldu. Winamp kadar eskiye dayanır. Görünümü benzer, özellikleri de benzer eskiler bilirler RealPlayer o zamanların Winamp’dan sonra en çok kullanılan programdır. Halende güncellenir fakat pek kullanılmamaya başlamıştır.

Foobar2000

Foobar2000 1.3.18 Eski Sürüm Görünümü

Foobar2000 programıda Media Player Classic Home Cinema gibi özellikleri benzer fakat görünümün Winamp ile alakası yoktur.

Burada size Winamp alternatifi en yakın programları sırası ile verdik. Bu yazı sonunda Winamp’ın halen kullanılmakta olduğunu tüm Winamp sürümlerinin yine Tüm Windows işletim sisteminde çalışabildiğini unutmayınız. Herhangi bir sebepten dolayı Winamp alternatifi arayanlar için yazılmış bir bilgilendirme yazısıdır. Site içerisinde Winamp eski sürümlerini bulabilir, bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Winamp Eski Sürümleri İndir

Winamp Full 2.92 Eski Sürüm Görünümü

Winamp eski sürümlerine site içerisinde ulaşarak istediğini eski sürümü bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Winamp artık günnceleme yapmıyor ve ilerleyen günlerde tekrar güncelleme gelip gelmeyeceği tam olarak bilinmiyor. Yapımcı Nullsoft bir daha güncelleme gelmeyeceğini önceden duyurmuştu!

Yorum Yazın.

Bu eski sürümü hakkında ne düşünüyorsunuz... İyi yönleri, kötü yönleri neler? Soru veya sorun bildirebilirsiniz.